Blog

Jodowana sól a powstawanie trądziku

by in Odżywianie 20 września, 2021

Prawdą jest, że główną przyczyną powstawania zmian trądzikowych są zawirowania hormonalne. Wzmożona aktywność androgenów przyczynia się do pobudzenia do pracy gruczołów łojowych, co powoduje nadmierną produkcję łoju i w efekcie – zaczopowanie ujść gruczołów łojowych. Trzeba jednak wiedzieć, że poza hormonami istnieje wiele innych czynników, które mogą wpływać na powstawanie i nasilanie zmian trądzikowych. Jednym z takich czynników jest dieta, a dokładniej rzecz ujmując – sól zawarta w codziennym jadłospisie.

Jodowana sól sprzyja trądzikowi?

Okazuje się, że jodowana sól, z której korzystamy codziennie w kuchni może przyczyniać się do powstawania trądziku, szczególnie u osób, których cera wykazuje tendencje do „przyjmowania” zmian skórnych i zmian trądzikowych.

Wydawać by się mogło, że wystarczy zrezygnować z soli jodowanej na rzecz soli morskiej. Tymczasem problem jest dużo bardziej poważny. Nie należy zapominać, że niemal we wszystkich produktach spożywczych znajdują się ogromne ilości soli. Dlatego też należy dokładnie przyglądać się temu, co znajduje się na naszym talerzu.

Skoro to sól jodowana zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się zmian trądzikowych, można przypuszczać, że to jod nie wpływa korzystnie na kondycję cery. I faktycznie. Warto mieć świadomość, że pierwiastek ten, zawarty w pożywieniu oraz zażywanych suplementach diety oddziałuje na pory skórne, przyczyniając się do ich podrażnienia. W ten sposób dochodzi do zwiększonej produkcji łoju. Skóra staje się wówczas tłusta, a nadmiar wydzieliny gruczołów łojowych zaczyna zalegać przy ujściu. Gdy do głosu dojdą bakterie, trądzik gotowy.

Sposoby zapobiegania trądzikowi

W pierwszej kolejności, jeśli chcemy zapobiec trądzikowi, koniecznością jest ograniczenie spożycia soli jodowanej. Nie należy eliminować jej całkowicie, bowiem jod jest niezwykle ważnym pierwiastkiem, który niezbędny jest do prawidłowej pracy tarczycy. Należy jednak znacznie go ograniczyć, by nie doprowadzić do niedoborów.

Warto wziąć pod uwagę fakt, że jod (choć w niewielkich ilościach) znajdziemy w jogurtach, serach, mleku czy morskich rybach.

Należy również unikać wszystkich produktów przetworzonych, między innymi produktów w puszkach, do których dodawana jest sól jako środek konserwujący.

Jak zlikwidować trądzik

Skoro już wiemy, w jaki sposób zapobiec powstawaniu zmian trądzikowych, koniecznością jest uporanie się z tymi wykwitami, które pojawiły się. Zmiany, które są efektem nadmiernego spożycia soli jodowanej na szczęście nie mają nasilonego przebiegu. Dzięki temu, by zlikwidować trądzik, wcale nie będziemy musieli korzystać z porad dermatologa (jest to jednak jak najbardziej wskazane). Wystarczą dobre kremy na trądzik. Ważne jest, by zawierały one odpowiednie substancje, które wykazują działanie i antybakteryjne, i keratolityczne i komedolityczne. Dzięki temu pozbędziemy się niekorzystnych bakterii beztlenowych, zmniejszymy proces rogowacenia ujść mieszków oraz ograniczymy ilość powstających zaskórników. Skuteczne kremy na trądzik powinny zawierać między innymi: nadtlenek benzoilu, bizasulene, kwas salicylowy. Z tą ostatnią substancją trzeba uważać, bowiem u niektórych osób kremy z zawartością kwasu salicylowego mogą powodować podrażnienia i zaczerwienienia.

Jeżeli jednak trądzik nie chce zniknąć, bądź zaczyna nasilać się, koniecznością jest wizyta u dermatologa. Specjalista dobierze odpowiednią kurację, dzięki której zlikwidowanie wykwitów skórnych będzie możliwe.

Sól jako sposób na pielęgnację cery trądzikowej

Skoro więc sól może przyczyniać się do powstawania zmian trądzikowych, nasuwa się pytanie: jak to się ma do specyfików zawierających sól, a które wykorzystywane są do pielęgnacji cery skłonnej do trądziku?

Okazuje się, że jeśli sól nie jest spożywana, a jedynie stosowana w pielęgnacji, jest w stanie poprawić kondycję cery trądzikowej. Warto pamiętać, że sól wykazuje zdolność pochłaniania wilgoci, co można wykorzystać w maseczkach. Nałożenie maseczki zawierającej sól może przyczynić się do wchłonięcia nadmiaru sebum.

Kosmetyki zawierające sól (jest to przede wszystkim sól morska) można znaleźć w każdej drogerii w postaci maseczek, peelingów, kremów. Trzeba jednak wiedzieć, że i takie specyfiki można przygotować samodzielnie, w domowym zaciszu. Wystarczy tylko niewielka ilość soli, odrobina oliwy z oliwek oraz cukier. Wszystkie składniki należy połączyć, a następnie nałożyć na twarz. Po upływie kilku minut, preparat należy zmyć. By uniknąć podrażnień i zaczerwienienia skóry, należy unikać przetrzymywania maseczki na twarzy. Sól morską można również wykorzystać jako peeling. Niewielką ilość soli należy zmieszać z odrobiną oliwy z oliwek, a następnie nałożyć na twarz i delikatnie masować. Po 2 minutach masowania preparat należy zmyć i delikatnie osuszyć skórę. Potem można nałożyć krem na trądzik.