Blog

Czarnuszka – poznajmy jej wszechstronne walory, odmiany oraz sposób uprawy

by in Zdrowie 9 września, 2022

Czarnuszka „Nigella” już w starożytności była uprawiana jako roślina lecznicza i przyprawowa. Do dziś jej nasiona znajdują szerokie zastosowanie kulinarne. Coraz częściej doceniane są walory smakowe delikatnych płatków kwiatów oraz niteczkowatych listków czarnuszki. Obfitują w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz olejki eteryczne, pozyskiwany z nich olej jest wykorzystywany w zielarstwie, przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, perfumiarstwie oraz cukiernictwie. Nasiona mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, wspomagają trawienie, obniżają poziom cukru i wzmacniają odporność. Czarnuszka to z całą pewnością intrygująca roślina, której lecznicze właściwości doceniono już w czasach starożytnych. Stosowana zarówno jako przyprawa, jak i jako roślina lecznicza, może każdego dnia wspierać nas w walce o utrzymanie dobrej formy. Co warto wiedzieć na jej temat?

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o uprawie czarnuszki

Należy wiedzieć, że na większą skalę jako roślina użytkowa uprawiana jest przede wszystkim czarnuszka siewna („N. sativa”), tymczasem czarnuszka damasceńska („N. damascena”) wcale nie ustępuje jej pod względem smaku i właściwości leczniczych. Ponadto ma liczne odmiany ozdobne, kwitnące w odcieniach błękitu, fioletu, różu, czerwieni i bieli. Co ciekawe, wszystkie gatunki czarnuszek to rośliny jednoroczne, uprawiane z siewu wprost z gruntu. Klasyczny termin siewu przypada wczesną wiosną, ale jeśli zdecydujemy się zrobić to już jesienią, rośliny zakwitną wcześniej. Nie lubią pikowania, dlatego też należy je wysiewać od razu na stałe miejsca, a kiedy wzejdą, przerywać zbyt gęsto rosnące siewki co 10-15 cm. Na początku uprawy pamiętajmy o pieleniu i regularnym podlewaniu. Kochają słońce, w półcieniu kwitną mniej obficie. Dobrze radzą sobie praktycznie w każdej glebie, nawet ubogiej i suchej, jednak najlepiej czują się w przepuszczalnym żyznym podłożu o obojętnym odczynie.

Czym charakteryzuje się czarnuszka?

Czarnuszka jest wszechstronną przyprawą. Ostry korzenny smak nasion czarnuszki siewnej jest od wieków ceniony w wielu państwach Azji, Afryki i Europy. Są one między innymi tradycyjnym elementem kuchni staropolskiej. Możemy ją stosować podobnie jak kminek lub jako namiastkę pieprzu. Pozyskuje się z nich aromatyczny olej o licznych walorach zdrowotnych. Płatki kwiatów zaskakują subtelną pikanterią, pasują do sałatek, nabiału i kanapek. Listki sprawdzą się jako ziołowa przyprawa o pieprznym smaku. Są bogate w witaminę C. Nasiona czarnuszki natomiast stanowią uniwersalną przyprawę do serów, pieczywa, kanapek, tłustych mięs i ryb, warzyw strączkowych, sałatek oraz kiszonek. Miłośnicy domowych kiszonek mogą nią doprawić kapustę lub ogórki, które dzięki takiemu dodatkowi zachowają lepszy wygląd.

Kiedy sięgnąć po czarnuszkę?

Nasiona czarnuszki mogą pomagać nam w walce z licznymi przypadłościami. Wiadomo, że taki środek działa moczopędnie, wspiera też proces wydzielania żółci. Z mocy czarnuszki można też korzystać w walce z bakteriami, wirusami i grzybami, świetnie sprawdza się ona również wtedy, gdy głównym zagrożeniem jest stan zapalny. Lepsze trawienie oraz silniejszy układ immunologiczny – oto kolejne powody, dla których warto sięgać po czarnuszkę siewną. W jaki sposób można korzystać z jej mocy? Przy problemach z pasożytami najlepszy będzie napar z czarnuszki. Taki lek pomoże też przy dolegliwościach wątroby oraz w chwili, gdy głównym problemem ze zdrowiem okazuje się kamica żółciowa. Napar z czarnuszki siewnej, stosowany zewnętrznie, świetnie sprawdzi się jako naturalny kosmetyk, z którego można korzystać w ramach codziennej pielęgnacji cery trądzikowej. Nie ulega wątpliwości, że czarnuszka to wyjątkowa roślina, która może okazać się pomocna w wielu sytuacjach. Warto sięgać po nią nie tylko, gdy mierzymy się z konkretnymi dolegliwościami, ale każdego dnia w celu wzbogacenia naszej diety i zadbania o zdrowie i dobre samopoczucie. Bogata dieta w tego typu składniki z pewnością nam to zagwarantuje. Wypróbujmy czarnuszkę w swoim jadłospisie i sami przekonajmy się o jej niezwykłych właściwościach.

Leave a Reply